Zrób to sam: Stół do zabawy z LEGO

Za mojego dzieciństwa klocki lego były rarytasem i z mojej grupy znajomych nie pamiętam aby ktoś posiadał chociaż jeden zestaw – nie wiem czy to była wina ceny czy po prostu trudnością w dostępie – teraz moje dzieci mają kilkanaście zestawów i po każdej zabawie klocki znajdowałem w każdym możliwym miejscu domu. Najgorsze było zawsze odczucie bolącej stopy gdy w nocy w półmroku chodziłem sprawdzać jak maluchy śpią.

Zabierałem się do projektu od bardzo dawna. Urodził mi się pomysł aby w jakiś sposób pomóc im uporządkować swoje zestawy no i zrobić kącik do zabawy LEGO w domu.

Najpierw zacząłem przeglądać wszystkie możliwe sklepy Internetowe z nadzieją, że ktoś coś ma w ofercie. Niestety.

Jednym z sensownych rozwiązań do przechowywania LEGO ma Ikea, oto co znalazłem:

Fajne – ale, nadal dzieciaki po zabawie nie mają gdzie odkładać zbudowanych stworków czy konstrukcji. Zastanawiałem się, czy nie lepiej będzie im kupić jakiś stół czy ławę – niestety nie znalazłem nic sensownego.

No nic trzeba się samemu zabrać za robotę.

Co potrzebujemy:
2x Regały Trofast z IKEA (można samemu coś zmajstrować, 4 kantówki i mamy nogi) + szuflady według uznania,
16x płytek LEGO 25×25 – ja kupiłem zamiennik na Aliexpress (np: klik),
1x klej do drewna i plastiku,
parę wkrętów,
1x sklejka o grubości 1cm (możesz wziąć cieńszą) – ja kupiłem cały arkusz
4x listewka 1cm x 1cm

Opcjonalnie:
Lakier bezbarwny do zabezpieczenia całości lub może jakaś farba – urozmaici mebel dzieciakom.

Zatem mamy skompletowane wszystko co nam trzeba. Zabieramy się do dzieła.

Krok 1: Prezentacja tego co mam ja:

Krok 2: Zabieramy się za cięcie odpowiednio sklejki

Krok 3: Wypada oczyścić krawędzie papierem ściernym aby nie było zadziorów i drzazg.

Krok 4: Mała przymiarka czy dobrze wszystko przylega czy dobrze przyciąłem całość

Krok 5: Zabieramy się do klejenia. Całą powierzchnię proponuję dobrze odkurzyć aby nie było żadnego pyłu. Można przed klejeniem pomalować sobie sklejkę raz lakierem bezbarwnym i po wyschnięciu przykleić płytki lego. Pamiętajcie aby klej był dopasowany do plastiku. LEGO robione jest z plastiku typu ABS. Dlatego dobierając klej weźmy to pod uwagę. Klejąc kolejne płytki warto “łapać” sobie połączenia innymi klockami LEGO – da nam to pewność, że połączenia będą równe.

Krok 6: Dostosowanie blatu do regałów. Ten krok można zrobić dwojako. Pierwsza opcja to stałe połączenie regałów i blatu razem, polakierowanie lub pomalowanie mebla. Druga opcja (moja) to system składany. Wersja do przechowywania polega na ustawieniu regałów na sobie przy ścianie a blat za nimi – na czas zabawy jest rozkładany.

Z listewek zrobiłem ograniczniki tak aby spasować blat do regałów – uniemożliwi to przesuwanie się blatu przy zabawie i zabezpieczy dzieciaki przed rozbitymi stopami :). Blat przylega na tyle mocno, że nie są same w stanie go podnieść.

Po zmontowaniu finalnie całość wygląda tak:

Można to jeszcze zabezpieczyć farbą, lakierem. Można zrobić blokady na regałach aby się nie rozchodziły lub blokadę na blacie. Uznałem, że to zbędne bo nie da się nawet wchodząc na blat całości przewrócić.

Co najważniejsze – dzieciaki wniebowzięte a to dla mnie osobiście to powód do radości.

Dodaj komentarz